TAKDİR GAYRİMENKUL

HABERLER

09 Kasım 2017 / 16:18

1 daireye 1 otopark.Çevre ve şehircilik Bakanı mehmet Özhaseki, Anadolu Ajansına verdiği röpotajda imardaki otopark şartına yönelik değişikliği dile getirdi. Yeni modele göre 3 daireye 1 otopark yerine 1 daireye 1 otopark.

Şehircilik açısında önemli bir konu olanotoparka yeni imar yönetmeliğinde önemli bir değişiklik getiriliyor. Daha önce 3 araç için 1 otopark şartı değişiyor, her bir daire için otopark şartı getiriliyor. Özhaseki, “Eskiden bir bina yapılırken 3 tane daireye 1 otopark yapma zorunluluğu vardı. 12 dairelik birinşaatiçin belediyeye gittiniz, oraya 4 tane otopark göstermek göstermek zorundaydınız. Şimdi daire başına 1 tane göstereceksiniz. Yeni yönetmelikte bu var, yoksa yapamazsınız.

Eskiden otopark sıkıntılı, yer yok, biz bunun parasını verelim; belediyede bir fonda biriksin, sonra da oradan otopark yapılır gibi bir düşünceyle paraya çevirme vardı, şimdi paraya çevirme yok. Çünkü bunun kötüye kullanıldığını gördük. Çünkü orada biriken para başka yerlere gidiyor. Yeni gelecek yönetmelikle, binanın altında kaç kat isterse, emsalden sayılmamak kaydıyla otopark yapabiliyor. Gözükmemesi kaydıyla aşağı doğru yap diyoruz.” bilgisini verdi.

kaynak :gayrimenkulhaber.com